W imieniu studentów Pracowni Multimediów oraz Galerii Kyubu zapraszamy na wystawę PANOPTICON (COME CLOSER).

Wernisaż odbędzie się w dniu 25 stycznia 2023 r. o godzinie 13:00 w Galerii Kyubu, w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

Tematem projektu są hasła: Obserwacja/Inwigilacja.

PANOPTICON (COME CLOSER) to instalacja interaktywna. Widzowie będą obserwowani przez kamery i jednocześnie ich wizerunek stanie się częścią instalacji. Odbiorcy będą mogli wybrać miejsca, które chcą obserwować (podglądać). W projekcie zostały wykorzystane niestrzeżone kamery internetowe typu live-stream z wybranych miejsc na całym świecie, które monitorują nieświadomych ludzi.

Przygotowując wystawę o inwigilacji analizowano badania, z których wynika, że akt obserwacji wiąże się z przyjemnością. Projekt pokazuje tę zależność. Inspiracją do stworzenia instalacji interaktywnej była m.in. książka Shoshany Zuboff Wiek kapitalizmu inwigilacyjnego. Skupiliśmy się także na dorobku Krzysztofa Wodiczko i różnych rodzajach komunikacji.

Autorzy projektu/studenci:

Helena Jabłonowska (liderka projektu)

Karolina Bloch

Jakub Chrobot

Zuzanna Gocławska

Benedikt Pfisterer

Sefa Sagir

Veranika Strakh

Natalia Ślusarska

Julia Witkowska

Kuba Zakrzewski

Pracownia Multimediów, prowadzenie projektu: