CONNECTIONS  to wystawa podsumowująca międzynarodowy projekt badawczy Welcoming Spaces, którego głównym założeniem była wizualizacja migracji oraz rozwoju 5 miast w Europie:
Camini, Włochy
Altenburg, Niemcy
Talayuela, Hiszpania
Łomża, Polska
Bedum, Holandia

Projekt próbuje odpowiedzieć na zmagania kurczących się miast oraz ich potencjalnej przemiany w atrakcyjne i bardziej otwarte miejsca dla migrantów. Badania zostały przeprowadzone w 2022 roku w formie warsztatów, w których mieszkańcy wybranych lokalizacji, za pomocą fotografii udokumentowali miejsca kojarzące się jako przyjazne
oraz nieprzyjazne. W projekcie wykorzystano wizualną metodę badawczą photovoice, w której zadaniem uczestników było sfotografowanie takich miejsc a następnie ich omówieniu w celu podniesienia świadomości o problemach, z którymi może borykać się miasto. Ta metoda pozwoliła lokalnej społeczności uwiecznić takie miejsca oraz zastanowić się nad ich możliwym polepszeniem w przyszłości. Dodatkowo każda osoba narysowała mapę mentalną miasta korzystając z 5 kolorów powiązanych z emocjami, co pomogło w uzasadnieniu wyboru zdjęć.

Nasza uczelnia uczestniczyła w projekcie jako partner podczas edycji warsztatów w Łomży, wspomagając technicznie grupę badawczą z SGH. Joel Hauck wraz z grupą studentów z wydziału Sztuki Nowych Mediów, pomogli w organizacji aparatów oraz przeprowadzeniu szkolenia z podstaw fotografii dla mieszkańców biorących udział w projekcie. Studenci również służyli pomocą przy tłumaczeniach wypowiedzi uczestników niepolskojęzycznych.

Wystawa w PJATK: 20.03–14.04.2023

Projekt wystawy:
Joel Hauck

Druk wystawy:
Cerasus

Koordynacja projektu:
Melissa Moralli
Bianca Szytniewski

Partnerzy projektu:
Utrecht University, University of Bologna, University of A Coruña, University of Siegen, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Warszawski oraz Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych.

PJATK:
Joel Hauck