Chcesz dowiedzieć czym są gry hyper-casual?

Z roku na rok zwiększa się liczba osób grających w gry mobilne a tworzone przez niewielkie studia gry hyper-casual zajmują coraz więcej miejsc na szczytach list Google Play i App Store.
Jesteśmy CrazyLabs i opowiemy jak skutecznie działać oraz prowadzić studio w tym nieustannie rozwijającym się sektorze. Dowiesz się m.in. jakie mechaniki są mile widziane przez graczy. Jak wyszukiwać i adaptować trendy. Jak szybko zweryfikować swój pomysł w warunkach rynkowych. Jakie zmiany wprowadzić aby poprawić kluczowe parametry oraz z czym wiąże się utrzymywanie gry po jej launchu worldwide.
Zapraszamy do uczestnictwa zarówno studentów jak i absolwentów.

Data: 12 kwietnia 2021 –

Do you want to know what hyper-casual games are?

Every year number of people playing mobile games increases and hyper-casual games created by small studios occupy more and more places at the top of Google Play and App Store charts.
We are CrazyLabs and we will tell you how to effectively operate and run a studio in this constantly changing market. You will learn what mechanics are welcome by players. How to search trends and adapt them into games. How to quickly verify your idea in market conditions. What changes should be made to improve key parameters and what it takes to maintain game after its worldwide launch.

We invite both students and graduates to participate.

Date: April 19th

Hour:12:00