Zapraszamy na wystawę, której nie byłoby bez ‘papieża polskiej animacji’, Profesora Daniela Szczechury, twórcy Pracowni Animacji w warszawskiej ASP, a od 2005 programu edukacji animacji w PJATK.
Kadrę PJATK na wystawie reprezentuje również Olga Wroniewicz (kursy grafiki dynamicznej i video mappingu dla SNM).
 
Wystawa to unikalna możliwość zajrzenia za kulisy realizacji autorskich filmów animowanych, i okazja do refleksji nad ewolucją tej dziedziny na przestrzeni ostatnich 50-ciu lat.
 
Wernisaż w najbliższy poniedziałek, 19 października, o godz. 18:00 w Salonie Akademii. Do zobaczenia!
 
 
Wystawa czerpie z ponad pięćdziesięcioletniej historii pracowni i jest unikalną szansą wglądu w rozproszone na co dzień archiwum.
 
Na ekspozycji obejrzeć można eksponaty stanowiące materialny ślad twórczości studentów pracowni i archiwalne obiekty będące świadectwem ewolucji, jaka dokonała się w technologii na przestrzeni kilku dekad.
 
Założona jako Pracownia Projektowania Fotograficznego przez prof. Wojciecha Zamecznika, który w swoim programie konsekwentnie podkreślał, że forma podąża za treścią i uczulał na organizowanie przeżycia przez sąsiedztwo, spięcia znaczeń i skojarzeń budzonych przez zdjęcia. Naturalną konsekwencją studiowania tych zagadnień było wprowadzenie do programu nauczania elementu ruchu.
Po objęciu pracowni przez prof. Daniela Szczechurę ruch całkowicie zdominował problematykę nauczania i w wyniku stopniowych zmian programowych została ona przemianowana na Pracownię Filmu Animowanego. Profesor zbudował całą infrastrukturę pozwalającą na profesjonalne kształcenie w dziedzinie reżyserii filmu animowanego, dzięki czemu warszawska ASP stała się ważnym ośrodkiem kształcącym animatorów w Polsce. Prof. Szczechura kładł szczególny nacisk na umiejętność prowadzenia narracji filmowej, co sprawiło, że w latach 80′ i 90′ pod jego okiem powstało wiele wyjątkowych realizacji stanowiących zarówno dowód pedagogicznej skuteczności, jak i kreatywności studentów zmagających się z analogową technologią filmową.
Wraz z objęciem pracowni przez prof. Hieronima Neumanna w 2001 roku zintensyfikowało się wykorzystanie w filmach studenckich cyfrowego warsztatu, co było tyleż naturalną konsekwencją zmieniających się realiów technologicznych, co swoistym znakiem firmowym profesora będącego ważnym reprezentantem nurtu eksperymentalnego w polskiej animacji. Pracownia w ostatnich latach rozszerzyła swój program zajmując się zagadnieniami szeroko pojętej animacji, także w ujęciu użytkowym, przez co niejako wróciła do projektowych podstaw, które legły u jej założenia.
 
W ramach wystawy w sali kinowej na Wydziale Grafiki odbędą się pokazy historycznych filmów z Pracowni Animacji.
 
26 listopada, godz. 14:30
04 grudnia, godz. 14:30
 
 
Pracownia Animacji na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. 
Kurator Przemysław Adamski 
 
Wernisaż wystawy 19 listopada 2018, godzina 18.
Wystawa czynna 20 listopada – 7 grudnia 2018 (pn – pt, 12 – 18)
 
Galeria Salon Akademii 
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od ul. Traugutta)