Osiągnięcia wydziału – wydarzenia, nagrody, publikacje prac.

Aplikacja medyczna z GUI obsługiwanym gałkami ocznymi
Nicola Cholewa

opieka  Krzysztof Wołk

Aplikacja stworzona z myślą o osobach sparaliżowanych, niesamodzielnych lub z chorobami neurologicznymi, pozwalająca się komunikować oraz wykonywać podstawowe czynności w Internecie wyłącznie za pomocą interpolacji położenia głowy i ruchów gałek ocznych. Zakładała także badania użyteczności oraz testy z udziałem pacjentów klinicznych. Wykonana przy współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz przy konsultacjach z firmą Pfizer Inc.

nagroda  wyróżnienie na międzynarodowej konferencji HCist
(International Conference on Health and Social Care Information
Systems and Technologies 2018) oraz w Polskim Towarzystwie
Telemedycyny.

miejsce  Lizbona, Portugalia
czas  listopad 2018
link  sciencedirect.com

Multimedialna scenografia do spektaklu „Solaris / pejzaże, parafrazy”
Maciej Połczyński, Natalia Łajszczak do muzyki Stanisława Bromboszcza

Instruktorzy PJATK Maciej Połczyński i Natalia Łajszczak zaprojektowali multimedialną scenografię do spektaklu „Solaris / pejzaże, parafrazy” skomponowanego i wyreżyserowanego przez współczesnego kompozytora muzyki poważnej Stanisława Bromboszcza.
Prapremiera w ASP Katowice.

„Utwór «Solaris / pejzaże, parafrazy» to autorska interpretacja fragmentów jednej z najsłynniejszych powieści Stanisława Lema. Doświadczenie nieludzkiej sytuacji, w której znaleźli się bohaterowie powieści w wyniku niepojętego działania otaczającego ich oceanu zostało przetłumaczone na trzy, uzupełniające się media: dźwięk, ruch i wideo projekcje. Muzyka emitowana z 12 głośników, które otaczają widzów, tworzy środowisko planety (tytułowe pejzaże), na której toczy się tragedia dwojga bohaterów: Kelvina i Harey.”

miejsce  ASP Katowice, 18 Śląskie Dni Muzyki Współczesnej
czas  8 listopada 2018
link  facebook.com

Festiwal MOTYF 2018

opieka   Ewa Satalecka
zaangażowane osoby  Studenci prezentujący swoje prace: Weronika Racz, Olga Kulish, Zuzanna Rawa, Wojtek Płudowski, Bartosz Wyszyński, Emilia Miękisz, Anna Wawer, Igor Rams. Wykładowcy prowadzący prezentacje i warsztaty: Maciej Połczyński, Marcin Wichrowski, Ewa Satalecka

Międzynarodowy Festiwal Ruchomej Typografii (Biennale) zapoczątkowany przez grupę studentów PJATK w roku 2013 (Zuzanna Walas, Katarzyna Olszewska, Jan Duda, Katarzyna Jarecka). Na wydarzenie składają się warsztaty, konferencja oraz wystawy prac studenckich.

miejsce  Dublin, Irlandia
czas  październik–listopad 2018
link  2018.motyf-festival.com

Międzynarodowe triennale Grafiki w Krakowie
Andrzej Kalina, Wojciech Domagalski, Piotr Żaczek

Prace dydaktyków z pracowni grafiki artystycznej: Andrzeja Kaliny, Wojtka Domagalskiego i Piotra Żaczka zakwalifikowane zostały do wystawy głównej Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, najstarszej i najbardziej prestiżowej cyklicznej wystawy grafiki warsztatowej na świecie.

miejsce  Galeria Bunkier Sztuki, Kraków
czas  lipiec 2018
link  triennial.cracow.pl

Cykl akwafort „Duality”
Hubert Wencel

opieka  Andrzej Kalina

Cykl akwafort Huberta Wencla został zakwalifikowany do międzynarodowej wystawy 17th Lessedra World Art Print Annual w Sofii

miejsce  Lessedra Gallery, Sofia, Bułgaria
czas  czerwiec–wrzesień 2018
link  lessedra.com

Plakat „Anoreksja”
Joanna Owczarek

opieka  Mateusz Szewczyk, Anna Światłowska

Plakat zrealizowany w ramach kategorii „plakat społeczny”. Porusza problem anoreksji. Projekt zakwalifikowany do finału międzynarodowego przeglądu plakatu w Ekwadorze.

nagroda  Kwalifikacja do finału konkursu Ecuador Poster Bienal 2018

miejsce  Warszawa, Ekwador
czas  sierpień 2018
link  ecuadorposterbienal.com

Międzynarodowy Dzień Animacji 2018 w PJATK

opieka  Adam Trwoga

Międzynarodowy Dzień Animacji to coroczne święto obchodzone na cześć pierwszego publicznego pokazu animacji, który miał miejsce 28 października 1892 roku w Paryżu. W ramach obchodów odbywają się pokazy filmów animowanych przygotowywane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego (ASIFA), zrzeszające ponad 5000 twórców filmów animowanych z całego świata. Podczas pokazów prezentowane są najnowsze animacje autorskie z całego świata (m.in. Australia, Brazylia, Francja, Indie, Niemcy, Rosja, USA – selekcjonowane przez członków Stowarzyszenia ASIFA z poszczególnych krajów). Funkcję koordynatora ogólnopolskich obchodów pełni Stowarzyszenie ASIFA Poland.

miejsce  PJATK, Warszawa
czas  26 października 2018
link  pja.edu.pl

How Scientists Cracked the Climate Change Case – ilustracja
Emilia Miękisz

opieka Alexandra Zsigmond, Tomasz Walenta

Ilustracja została opublikowana w New York Times. Praca powstała w rezultacie międzynarodowych warsztatów ilustracji w ramach Thresholds (15–29.10.2018). Warsztat prowadzili wspólnie Alexandra Zsigmond i Tomasz Walenta. Celem było przygotowanie do rzeczywistej współpracy ilustrator–wydawca. Konkurs polegał na wykonaniu ilustracji do artykułu poświęconego problemom społecznym. Ilustracja Emilii Miękisz, studentki 3 roku SNME odniosła zwycięstwo w selekcji konkursowej zespołu edytorskiego NYT i została opublikowana.

miejsce PJATK, Warszawa / New York Times, NYC
czas 23–25 października 2018
link nytimes.com

Wykład: Seigaiha, yagasuri, kikko, asanoha – tradycyjne motywy japońskie w edukacji współczesnych projektantów
Olga Wroniewicz

zaangażowane osoby studentki i studenci autorskich kursów: Grafika Dynamiczna, Projektowanie a Ruch, Podstawy Animacji. Multimedia, SNM PJATK Warszawa

Przegląd animacji studentów Grafiki Dynamicznej zrealizowanych na przestrzeni ostatnich lat, a także wykład odsłaniający kulisy projektów.
W ramach autorskiego programu nauczania Olga Wroniewicz proponuje studentom PJATK zmierzenie się z wyzwaniem ożywienia wybranych japońskich wzorów; jakie pytania stawiają przed nami pradawne motywy?
Co, jeśli tchnąć w nie animacyjne życie?

miejsce Dom Kultury Prom, Warszawa
czas 7 października 2018
link prezentacja

Wystawa Nowy Japonizm
studentki i studenci SNM (kursy animacji i grafiki dynamicznej)

opiekun Olga Wroniewicz
zaangażowane osoby Natalia Kosonowska, studentka Pracowni Multimediów SNM: wsparcie organizacyjne i graficzne festiwalu

Krótkie animacje ożywiające tradycyjne japońskie wzory oraz dokumentacje spektakli videomappingowych zostały zaprezentowane w ramach Jesiennego Festiwalu Sztuk Japońskich Bunkasai oraz towarzyszącej mu wystawie ‘Nowy Japonizm’ na warszawskiej Saskiej Kępie.

miejsce Dom Kultury Prom, Warszawa
czas październik 2018
link bunkasai.pl

Wystawa „Jardin Particulier”
Jan Bajtlik

Najnowsze obrazy Jana Bajtlika otwierają cykl płócien i prac na papierze podążających za fascynacją roślinami, których kształty inspirują do poszukiwania momentu nakładania się na siebie obrazu figuratywnego i abstrakcyjnego. Wielu artystów poszukiwało w formie roślinnej autonomicznego kształtu, archaicznych form wykraczających poza wymiar ornamentu.

miejsce Galeria Promocyjna, Warszawa
czas wrzesień 2018

Plakat „Is it natural?”
Zuzanna Ryncarz

opiekun Tomasz Walenta

nagroda plakat zakwalifikowany do finału konkursu „Poster for Tomorrow”

miejsce  Premiera – Paryż, wystawa podróżująca
czas wrzesień 2018
link posterfortomorrow.org

Ekologiczna instalacja „To Stay”
Jaśmina Wójcik

Instalacja stworzona w ramach rezydencji artystycznej w Ramallah, w Palestynie, przygotowana na Międzynarodową wystawę Qulandiya Biennale. Jedna z dwóch polskich twórczyń uczestniczących w wystawie.

miejsce Ramallach, Palestyna
czas wrzesień 2018
link qalandiyainternational.org

Plakat „Polska”
Wojciech Domagalski

Jury 26. Międzynarodowego Biennale Plakatu, w składzie: Zdzisław Schubert (Polska, przewodniczący Jury), Jianping He (Niemcy), Anna Naumova (Rosja), Jerzy Skakun (Polska) oraz Catherine Zask (Francja) podjęło decyzję o przyznaniu Wojciechowi Domagalskiemu Srebrnego Medalu za plakat „Polska” w konkursie tematycznym na 26. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie.

W otwartym konkursie tematycznym pt. Niepodległa, zorganizowanym z okazji przypadających w 2018 roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz analogicznych rocznic w innych krajach regionu, spośród 848 zgłoszeń – zgodnie z regulaminem, po preselekcji – do konkursu dopuszczone zostały 84 prace 78 artystów z 18 krajów.

nagroda II miejsce na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie

miejsce ASP Warszawa
czas czerwiec 2018

Plakat „Angry People Make Me Angry”
Zuzanna Rawa

opiekun Tomasz Walenta

Plakat Zuzanny Rawy, studentki 3. roku studiów licencjackich został zakwalifikowany do międzynarodowej wystawy Mut Zur Wut.

nagroda finalistka. 100 plakatów

miejsce Heidelberg, Niemcy
czas czerwiec 2018
link mutzurwut.com

Plakat „Freedom”
Karolina Bloch

opiekun Agnieszka Ziemiszewska

Plakat studentki Pracowni Podstaw Komunikacji Wizualnej. Praca w publikacji oraz na wystawach plenerowych w Niemczech.

nagroda 30 best posters Mut zur Wut 2018

miejsce Heidelberg, Niemcy
czas czerwiec 2018
link mutzurwut.com

Infografika „Dane warszawskie”
Anna Światłowska

Dane statystyczne to wiedza o rzeczywistości ujęta w abstrakcyjny język matematyki. W tej części wystawy głównej staramy się uchwycić specyfikę Warszawy za pomocą takich danych. Prezentujemy je na wykresach, mapach i innych przedstawieniach graficznych. Chcemy zachęcić do poszukiwania odpowiedzi na pytania, które można zadać w odniesieniu do każdego dużego miasta. Czemu zawdzięcza swój rozwój? Kim są i byli jego mieszkańcy? Jak żyli i żyją? Gdzie jest centrum miasta, a gdzie jego granice?

nagroda Polish Graphic Design Awards – Nagroda główna w kategorii infografika

miejsce Muzeum Warszawy
czas czerwiec 2018
link polishgraphicdesign.com, muzeumwarszawy.pl

TYPE+TEXT Cracovia
miejsce Kraków
zaangażowane osoby Agnieszka Ziemiszewska – kuratorka
wystawy
komentarz Wystawa TYPE + TEXT | Cracovia towarzyszy jednemu
z najważniejszych wydarzeń poświęconych sztuce plakatu jakim
jest Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie, uzupełniając
je o sekcję plakatu typograficznego. Międzynarodowy i otwarty
charakter projektu TYPE + TEXT to w założeniu spojrzenie
na najznakomitsze postawy i tradycje: konstruktywizmu
i suprematyzmu rosyjskiego, Bauhausu i nowej typografii
niemieckiej, holenderskiego De Stijl, węgierskiego Kassáka,
kaligrafii arabskiej, chińskiej czy japońskiej. Na wystawie swoje
prace prezentuje ponad 60 artystów z 20 krajów świata.
ramy czasowe czerwiec 2018
link www.facebook.com/events/962003770626305
Civic City / places
miejsce Warszawa – Geneva – Paryż
nagroda udział w wystawie HORS PISTES, Nation as a fiction,
Civic city, places w Pompidou Center w Paryżu
opiekun Ewa Satalecka, Jan Piechota, Maciej Połczyński
zaangażowane osoby studenci studiów BA i MA
komentarz PJATK, wspólnie z 10 uczelniami z całego
świata, została zaproszona przez Ruedi i Verę Baurów
do międzynarodowego projektu Civic cities/places
ramy czasowe 2017–2019 wystawa w Pompidou Center
30.01–10.02.2018
link civic-city.org/places
100 × Independence
miejsce Warszawa PJATK, Muzeum Narodowe Oddział
w Wilanowie Muzeum Plakatu; kolejne wystawy: Ateny, Hasselt,
Wrexham
nagroda plakaty Wojciecha Płudowskiego i Julii Błaszczak zostały
włączone do kolekcji stałej Muzeum Plakatu w Wilanowie
opiekun Marjatta Itkonen, Ewa Satalecka
zaangażowane osoby studenci studiów BA i MA, projekt
identyfikacji, informacji i publikacji dla wystawy
Barbara Krajewska – studentka SNME MA – projekt dyplomowy,
produkcja wystawy w Wilanowie Anna Eichler, Jan Duda,
Marta Kamieńska
komentarz PJATK, wspólnie z 20 uczelniami z całego świata
zaprosiła młodych ludzi by odpowiedzieli co dla nich obecnie
oznacza słowo „independence – niepodległość”, na wydarzenie
złożyły się wykłady, warsztaty i w efekcie wystawa w Muzeum
Plakatu oraz publikacja
ramy czasowe październik 2017 – listopad 2018
link independence.pja.edu.pl
TypoTalks
miejsce Berlin
nagroda prezentacja rezultatów warsztatów typograficznych –
wystąpienie na międzynarodowej konferencji TypoTalks
opiekun Maciej Połczyński, Verena Gerlach
zaangażowane osoby Maciej Połczyński, Verena Gerlach –
prowadzacy warsztaty i prezentujący prace studenckie powstałe
w wyniku warsztatów, studenci PJATK i Glyndwr University
komentarz Kroje pism stworzone pod opieką
Macieja Połczyńskiego i Vereny Gerlach zostały zaprezentowane
przez Macieja Połczyńskiego w jego wystąpieniu na
międzynarodowej konferencji typograficznej TypoTalks w Berlinie
ramy czasowe kwiecień 2018
link typotalks.com/speakers/maciej-polczynski
vf.polczynski.info
Posterheroses
miejsce Florencja
nagroda wyróżnienie i udział w wystawie światowej
Posterheroses – shaping the future 2018 dla Zuzanny Rawy
za plakat „Well this sucks!”
opiekun Tomasz Walenta
zaangażowane osoby Zuzanna Rawa studentka 3 roku SNME
komentarz Plakat Zuzanny Rawy wybrany spośród kilkuset
zgłoszeń został wyróżniony prezentacją w wystawie najlepszych
prac pokonkursowych ogólnoświatowego konkursu plakatowego
Posterheroses 2018, we Florencji
ramy czasowe październik 2017 – listopad 2018
link posterheroes.org
Podaj Dalej
miejsce Kraków
zaangażowane osoby Ewa Satalecka – dziekan WSNM PJATK
komentarz Krakowskie wydawnictwo Karakter opublikowało
wywiad rzekę, jaki przeprowadziła wykładowczyni PJATK,
dziekan wydziału Sztuki Nowych Mediów, dr hab. Ewa Satalecka
z prof. Krzysztofem Lenkiem
ramy czasowe luty 2018
link facebook.com/events/1007730809391424
karakter.pl/wydarzenia/miesiace/2018–05#31
Międzynarodowa Konferencja Nowe Technologie w Teatrze
miejsce Warszawa Instytut Teatralny
nagroda prezentacja rezultatów warsztatów teatralnoscenograficznych
na międzynarodowym forum uczestników
konferencji, wykłady
opiekun Klaudiusz Ślusarczyk
zaangażowane osoby Klaudiusz Ślusarczyk prowadzenie
warsztatów i projektu, wspólnie ze studentami UX SNME MA PJATK
i Akademii Teatralnej, wydziału Lalkarskiego w Białymstoku,
studenci UX SNME
komentarz multimedialna scenografia do studenckiego spektaklu
lalkowego została zaprezentowana na międzynarodowej
konfrencji poświęconej multimediom w teatrze
ramy czasowe luty 2018
link e-teatr.pl/pl/artykuly/255581.html
Spotkania z psychoanalizą Lacanowską:
Colette Soler, Marc Strauss i Patricia Dahan
miejsce Warszawa; PJATK
opiekun Klaudiusz Ślusarczyk
zaangażowane osoby zarząd Forum Polskie Pola Lacanowskiego
i studenci PJATK (w szczególności Anna Wawer)
komentarz PJATK współorganizowało regularny cykl wykładów
z gośćmi z Francuskiej Szkoły Pola Lacanowskiego w tym Colette
Soler, Marc Strauss i Patricia Dahan; w projekcie uczestniczyli
wykładowcy i studenci PJATK, którzy stworzyli identyfikację
wizualną wydarzenia (plakaty, ulotki informacyjne, i materiały
multimedialne)
ramy czasowe 2017–2018
link fppl.pl/spotkania-z-psychoanaliza-lacanowska-goscspecjalny-
colette-soler/
Weronika Racz na Graduation Projects 2017
miejsce Wystawy w Zamku Cieszyn i w Łodzi
nagroda Praca licencjacka Weroniki Racz w finale
Graduation Projects 2017
opiekun Agnieszka Ziemiszewska (promotor główny)
zaangażowane osoby Weronika Racz
komentarz Praca licencjacka Weroniki Racz w finale Graduation
Projects 2017
ramy czasowe 27.01–11.03.2018 – Zamek Cieszyn,
19.05–27.05.2018 – Łódź
link graduationprojects.eu/en/2017/weronika-racz
Najlepszy Dyplom Grafika
miejsce Kraków
opiekun Andrzej Kalina
zaangażowane osoby Zuzanna Wiśniewska
komentarz Dyplom Zuzanny Wiśniewskiej
„Przestrzeń trójwymiarowa w grafice warsztatowej”, zrealizowany
w pracowni dr hab. Andrzeja Kaliny prezentowany jest na portalu
Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie
w ramach programu „Najlepszy dyplom grafika”
ramy czasowe maj 2018
link dyplomy.triennial.cracow.pl/2017/polsko-japonskaakademia-
technik-komputerowych-w-warszawie
No weź Kasia, co ci szkodzi?
miejsce Łódź
nagroda Pierwsze miejsce „Złote Tobołki Koziołka Matołka”
w Kategorii Szkolnej im. Kazimierza Urbańskiego. Nagrody
specjalne: nominacja do nagrody polskiego kina niezależnego
im. Jana Machulskiego w kategorii najlepszy film animowany;
zaproszenie do konkursu głównego 16. Festiwalu Filmowego
„Opolskie Lamy” (Opole 2018)
zaangażowane osoby Aleksandra Filipowicz i Konrad Ożgo
komentarz Film dyplomowy
ramy czasowe maj 2018
link polskaanimacja.wordpress.com/2018/05/20/
laureaci-opla-/2018/
janmachulski.pl/opla-przyznaje-pierwsze-nominacje/
6. Festiwal O!PLA
miejsce Łódź
opiekun Joanna Polak
zaangażowane osoby Alicja Kraf, Ilona Rybak
komentarz filmy studentów PJATK zostały wyświetlone w ramach
6. Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji.
„Polowanie na mysz” – Alicja Kraf,
„Potworny dentysta” – Ilona Rybak
ramy czasowe 2018
link polskaanimacja.pl
Animacja „Wiking”
miejsce Łódź / Kraków / Ateny, Grecja
nagroda III Nagroda w kat. animowane fraszki na
5. Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Animacji
opiekun Joanna Polak
zaangażowane osoby Wiktor Pietrzak
komentarz Animacja dyplomowa Wiktora Pietrzaka „Wiking”
została zaprezentowana podczas 13th Athens Animfest
(Focus on Poland: THE BEST OF O!PLA #5). Wcześniej, w 2016,
została wyświetlona w ramach pokazu specjalnego na Festiwalu
OFAFA w Karokowie, a na 5. Festiwalu O!PLA zdobyła III nagrodę
w kategorii animowanych fraszek.
ramy czasowe 2016–2018
link athensanimfest.eu/2018/en/tributes/3